Súťaže

• Spomienková udalosť

• 10.09.2021 08:23
      • Dňa 9. septembra 2021 sa žiaci 9.A a 9.B triedy zúčastnili spomienkovej udalosti organizovanej pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia pod názvom Nezabudnutí susedia, do ktorej sa spolu s ďalšími 70 mestami na Slovensku zapojil aj Dolný Kubín.
      • Úvod podujatia prebiehal na pôde Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava, kde sa žiaci a študenti dolnokubínskych škôl mohli dozvedieť o histórii židovskej komunity v našom meste v podaní historičky Barbory Jakobyovej  ako aj smutnom osude jej obyvateľov v čase 2. svetovej vojny a po vojne. Osudy Tibora Spitza  aj Arnolda Petra Weisza-Kubínčana sú len zlomkom tragédie, ktorá sa odohrávala v čase vojnového Slovenského štátu. V ďalšej časti programu sa  účastníci presunuli pred budovu dolnokubínskej synagógy, kde po rozozvučaní zvonov na evanjelickom kostole a  po minúte ticha za všetky obete nasledovali príhovory hostí a symbolické čítanie mien sedemdesiatich obetí deportácií z Dolného Kubína, na ktorých počesť sa zapaľovali sviečky na sedemramennom židovskom svietniku a k nemu položili pamätný kamienok. Spomienková tryzna sa skončila návštevou židovského cintorína, kde hostia aj naši žiaci kládli kamienky na hroby  ako symbol večného života. Na minulosť nášho mesta, jej obyvateľov a ich pohnuté osudy nikdy nezabudneme. A takisto nedopustíme, aby sa v budúcnosti podobné udalosti zopakovali. Spomienková udalosť zanechala v našich žiakoch veľmi silný dojem.

Fotogaléria: TU