Program Zelená škola

• Projekt SadOVO - Naši ovocinári sa vzdelávali

• 18.10.2018 15:07
      • 15. – 17. 10. 2018 sa dve naše deviatačky – Karin Daudová a Janka Strážovská spolu s p. učiteľkou Studeničovou zúčastnili na ovocinárskom kurze v Zaježovej.

• Niesli sme so sebou aj 25 vzoriek jabĺčok, ktoré sme  nazbierali v rámci mapovania starých odrôd v Dolnom Kubíne. Odborníci na pomológiu nám  pomohli identifikovať jednotlivé odrody, naučili sme sa, že nielen vzhľad, ale aj chuť a využitie jednotlivých druhov ovocia rozhodujú o jeho ďalšom osude a utvrdili sme sa v poznaní, že staré odrody sú presne to, čo si zaslúži našu pozornosť a snahu o ich zachovanie. Veľa sme pracovali v teréne, stali sme sa pomológmi – amatérmi, vysadili sme hrušku, pripravili Plodobranie a pre žiakov miestnej školy sme vylisovali mnoho litrov muštu z jablone s tajomným názvom Hontianska končiarka, ktorá je jedinečná a rastie dokonca aj u nás v Dolnom Kubíne. V novembri nás pán ovocinár Bruno Jakubec spolu s kolegyňou Aďkou Uherkovou navštívia a pomôžu nám s výsadbou 10 jabloní starých odrôd.