Súťaže

• Nezabudnutí susedia

• 11.09.2023 16:54
      • Dňa 9.9. si celé Slovensko pripomína pamätný Deň obetí holokaustu a rasového násilia
      • V tento deň pred 82 rokmi bol prijatý Židovský kódex, zákon, ktorý obmedzil práva Židov na Slovensku v čase 2. svetovej vojny a viedol k ich postupnému prenasledovaniu a následnému vysťahovaniu. Preto sa naši žiaci 9.A a 9.B triedy v piatok 8. septembra 2023 zúčastnili spomienkovej udalosti organizovanej pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia pod názvom Nezabudnutí susedia, do ktorej sa spolu s ďalšími mestami na Slovensku zapája každoročne aj mesto Dolný Kubín. Slávnostné otvorenie podujatia sa uskutočnilo v telocvični Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava, kde na úvod vystúpili pani Emília Jurčíková a Pavol Strežo, hlavní iniciátori podujatia, ktorým v ďalších častiach sprevádzali študenti dolnokubínskeho gymnázia. Potom sa všetkým prítomným z izraelského Jeruzalema prihovoril prostredníctvom telemostu pán Yohanan Friedmann rodák z oravského Zákamenného a očitý svedok tragických vojnových udalostí v našom kraji, ktorý porozprával o svojom osude v čase druhej svetovej vojny. Veľmi svieži a sympatický pán, ktorý prežil koncentračný tábor v Terezíne a ktorý o sebe tvrdil, že jeho vek je iba "fake news" a v súčasnosti vo veku 87 rokov stále učí na Hebrejskej univerzite a naďalej sa aktívne venuje svojim študentom. Následne si žiaci a študenti dolnokubínskych škôl mohli urobiť súťažný kvíz  na tému holokaust a prostredníctvom zaujímavo spracovanej prezentácie o karikatúre si uvedomili nebezpečenstvo stereotypov  a odsudzovania ľudí, ktorého svedkami sme aj v dnešnej dobe.  V ďalšej časti programu sa všetci účastníci presunuli do areálu upraveného a zrekonštruovaného židovského cintorína, kde pri pamätníku nasledovali príhovory jednotlivých hostí a symbolické čítanie mien sedemdesiatich obetí deportácií z Dolného Kubína. Spomienková udalosť – tryzna - sa zakončila tým, že hostia aj žiaci a študenti položili biele kamienky na jednotlivé hroby  na znak večného života a pamiatky na našich spoluobčanov.

Symbolický názov Nezabudnutí susedia znamená, že obyvatelia, ktorí z nášho mesta takto tragicky odišli, žijú v našich srdciach a na to, čo sa udialo v čase vojny, nikdy nezabudneme a už to nikdy viac nedopustíme.

Fotogaléria: TU