Súťaže

• Nezabudnutí susedia

• 11.09.2022 17:32
      • Dňa 9. septembra 2022 sa žiaci 9.A a 9.B triedy zúčastnili spomienkovej udalosti organizovanej pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia pod názvom Nezabudnutí susedia, do ktorej sa spolu s ďalšími mestami na Slovensku zapája každoročne aj mesto Dolný Kubín.
      • Program bol rozdelený do troch častí: Slávnostné otvorenie podujatia sa uskutočnilo v telocvični Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava. Na úvod sa všetkým prítomným z ďalekého New Yorku prihovoril prostredníctvom telemostu p. Tibor Spitz, dolnokubínsky rodák a očitý svedok tragických vojnových udalostí v našom kraji. Ďalej sa žiaci a študenti dolnokubínskych škôl dozvedeli viac o živote židovskej komunity v našom meste prostredníctvom prezentácie a výkladu historičky p. Barbory Jakobyovej a takisto aj o smutnom osude židovských obyvateľov v čase 2. svetovej vojny a po vojne. Osud Tibora Spitza a jeho rodiny sú len zlomkom tragédie, ktorá sa odohrávala v čase vojnového Slovenského štátu. K osudu rodiny Spitzovcov p. Jana Greššová pridala príbeh p. Arieha Kleina, dolnokubínskeho ambasádora, ktorý ešte počas svojho života pomáhal zrekonštruovať a opraviť židovský cintorín v našom meste a poskytol materiály pre expozíciu o dolnokubínskych židoch v priestoroch dolnokubínskeho MsKS. V ďalšej časti programu sa účastníci presunuli pred budovu dolnokubínskej synagógy, kde po rozozvučaní zvonov na evanjelickom kostole a po minúte ticha za všetky obete holokaustu nasledovali príhovory hostí a symbolické čítanie mien sedemdesiatich obetí deportácií z Dolného Kubína. Spomienková tryzna sa skončila návštevou židovského cintorína, kde hostia položili biele kamienky ku pamätníku deportácií ako symbol večného života a na počesť obetí naši žiaci zapálili sviečky na sedemramennom židovskom svietniku. Symbolický názov Nezabudnutí susedia pre nás znamená, že nedopustíme, aby sa v budúcnosti podobné udalosti zopakovali. Na minulosť nášho mesta, jej obyvateľov a pohnuté osudy našich židovských spoluobčanov nikdy nezabudneme.

Zapálené iskry horia v srdci každého z nás.

Fotogaléria: TU